1.Výběr vozu
To mě naštěstí minulo. S mými znalostmi by to byl nadlidský úkol, aspoň tehdy. Dnes po nějaké době v dodávce na cestách bych pár tipů měla. Výhodou je dodávka, ve které si můžete stoupnout a nemlátit se hlavou o strop. Také je plus sehnat si nějakou, co je co nejširší, pokud neměříte dva metry, může se vám zadařit nacpat postel do zadní části vozu na šířku a ušetřit si tak spousta místa a rozkládacích výmyslů. Nejširší dle mé znalosti jsou Ducata. Můj přítel měl ale skoro dva metry, takže jsme volili cestu zábavného vymýšlení rozkládacích hýbátek. Velkým plusem je také mít vůz s možností LPG, kvůli poloviční ceně za palivo, ale to je u dodávek výjimka. Je to možné pouze u těch, které jezdí na benzín. Kombinaci CNG/LPG bych ale nedoporučovala, protože v některých státech nejsou LPG benzínky tak často … já mám nafťáka.
2. Otázky techničáku, okna a přepážka
Moje nejmíň oblíbená část. Řešení papírů. Ideální je pořídit si dodávku, která už má v techničáku status obytného vozu, pokud to není možné máte dvě varianty – pokusit se vůz přepsat nebo ho zařídit tak, aby byl nábytek demontovatelný. Pokud je váš vůz vedený jako nákladní je lepší nechat přepážku. Záleží to ovšem od typy vozu, zda je to nutné. Já ji nechali a příliš mi to nevadí. Vše je jen o zvyku. Za jízdy vám nikde nic nechrastí, mně osobně to přišlo jako bezpečnější varianta a mohli jsme si nechat v předu tři sedadla. Okna je třeba pořídit v provedení pro campery, pokud v zadní části žádné nemáte. Nejde o nejlevnější záležitost, ale někdy se dají shánět i po vrakovištích. Dobrá cesta je, pořídit si zadní dveře s okny. Jinak doporučuji okna se síťkou proti komárům, to po cestě člověk hodně ocení, když si chce večer číst a v dodávce se neupéct.
3. Izolace
Variant je mnoho. My se snažili jít na to levně a přesto funkčně a zvolili jsme trojitou izolaci: styrodur, bublinková fólie a hliníková fólie. Vše je třeba zarovnat v rovině vystupujících kovových vzpěr, na které se následně ukotvují nosné trámy vnitřní konstrukce pro obložení vnitřku dodávky.
4. Nákres a na co při vybavování vestavby nezapomenout
Je dobré ujasnit si, co kdy, kde, jak a proč budu na cestě potřebovat a používat. Můj základní TIP je: Vše vyrábějte tak, aby to bylo snadno použitelné bez přílišného přestavování a rozkládání a přendavání věcí za cesty. Začne vás to hodně rychle obtěžovat, pokud budete muset každý den kvůli tomu, abyste si vzali hrníček, přeskládat celou postel. Vše mějte snadno dostupné! A vše mějte dobře upevněné!
Já navrhla postel v zadní části vozu s tím, že má rozkládací část (která mě už teď mírně štve, ale po malých úpravách bude funkční). Po pravé straně jsou skříně na oblečení a peřiny. Po levé straně je u stropu police. Pod celou postelí je důmyslně vytvořený úschovný prostor, přístupný ze zadu vozu, kde je „koupelnička“ sestávající z poličky na kosmetiku a 25litrového barelu na vodu a prostor pro budoucí venkovní kuchyňku. Zepředu postele uvnitř vozu jsou police na knihy. Postel má pak otvírací prostřední část, kde je možnost uskladnit veškeré málo používané předměty jako stany, spacáky a další výbavu na ven.
V autě naproti šoupacím dveřím je pak nyní vnitřní kuchyňka, kterou budeme přesouvat dozadu vozu. Většinu času ráda vařím venku. Nyní je zde ovšem deska, na které lze krájet a skříňky, kde je uložené veškeré nádobí a plynová bomba s vařičem. Po pravé straně pak ještě vznikne skříňka na jídlo.
5. Elektřina
Kapitola sama pro sebe. Rozvody je třeba promyslet hned na začátku a kabely natáhnout po zaizolování auta. Já jsem se rozhodla pro řešení pomocí solárního panelu, který se dal na střechu, kabel je svedený do prostoru za řidiče, kde je skříňka pro veškerou elektřinu. Je zde baterie, která sbírá proud ze soláru, měnič napětí a veškeré kabely. Rozhodla jsem se natáhnout si kabely na dvě 12V zásuvky (jednu na chladící box, jednu na nabíjení elektrospotřebičů). A protože hodně využívám notebook a doteď nevím, zda a jak rychle ho lze nabíjet pomocí 12V, nechala jsem si vyvést i jednu zásuvku na 220V. K tomu jsou zde rozvededené kabely ke dvěma led páskům (jeden nad postelí u zadních dveří, jeden nad kuchyňskou deskou) a také kabely na dva reproduktory. Aby do nich bylo možné zapojit mobil, notebook nebo usb zdálo se mi jako nejsnazší řešení pořídit k nim autorádio, které funguje jako vstupní panel a zesilovač zároveň, zabudovali jsme ho proto do jedné ze skříní. Teď je tedy možné vzadu kdykoli dobíjet jakékoli spotřebiče, dokonce mi zásuvka na 220V utáhne i mixér, svítit i poslouchat hudbu.
6. Vestavba
Najděte si šikovného chlapa (nebo i ženu:) prostě někoho, kdo je zručný. Já tuhle část nakonec nechala na mém známém truhláři, který je podle mne ve své práci geniální. Zvládl mi vestavbu vyrobit téměř během dvou týdnů ( i když říkal, že v takové rychlosti to opakovat nehodlá:) Pokud byste měli zájem, zde můžete najít jeho další práce a kontakt: http://www.napatra.cz/
Druhou část článku o tom, jak jsme obytňák dotvořili a první poznatky z cest, najdete zde.